PPSC Entry Test MCQs With Answers Mathematics Online Quiz Test

The issues here are furnished with four numerous answers and understudies need to pick the correct answer. Tackling these tests will assist understudies with acquiring information and lift their critical thinking abilities. These inquiries are not difficult to address and won’t take a lot of time. Consequently, it is prescribed to every one of the youngsters to address every single one of them and test their capacities.
Start Mathematics MCQs Quiz Test !

Mathematics Solved MCQs Online Quiz Test

Q.1: In a series of six consecutive even numbers, the sum of the second and sixth numbers is 24. What is the fourth number?

  1. 8
  2. 12
  3. 6
  4. 14
  5. None of these

B

Q.2: The sum of the digits of a two-digit number is 12. The difference of the digits is 6. Find the number?

  1. 93
  2. 39
  3. 75
  4. 48
  5. Either (a) or (b)

E

Q.3: The tens digit of a two-digit number is two more than its unit digit. The two-digit number is 7 times the sum of the digits. Find the units digits?

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. None of these

B

Q.4: Solve the equation for x : 6x – 27 + 3x = 4 + 9 – x

  1. 4
  2. 5
  3. 6
  4. -4
  5. None of these

A

Q.5: Solve the equation for x : 19(x + y) + 17 = 19(-x + y) – 21

  1. -1
  2. -2
  3. -3
  4. -4
  5. None of these

A

Q.6: The cost of 2 chairs and 3 tables is Rs.1300. The cost of 3 chairs and 2 tables is Rs.1200. The cost of each table is more than that of each chair by———-?

  1. Rs.70
  2. Rs.75
  3. Rs.50
  4. Rs.60
  5. None of these

E

Q.7: The denominator of a fraction is 1 less than twice the numerator. If the numerator and denominator are both increased by 1, the fraction becomes 3/5. Find the fraction?

  1. 2/3
  2. 3/5
  3. 4/7
  4. 5/9
  5. None of these

D

Q.8: The cost of 10 kg of apples is equal to the cost of 24 kg of rice. The cost of 6 kg of flour equals the cost of 2 kg of rice. The cost of each kg of flour is Rs.20.50. Find the total cost of 4 kg of apples, 3 kg of rice and 5 kg of flour?

  1. Rs.849.40
  2. Rs.877.40
  3. Rs.901.60
  4. Rs.815.20
  5. None of these

B

Q.9: A question paper consists of five problems, each problem having three internal choices. In how many ways can a candidate attempt one or more problems?

  1. 63
  2. 511
  3. 1023
  4. 15

C

Q.10: In a class there are 20 boys and 25 girls. In how many ways can a boy and a girl be selected?

  1. 400
  2. 500
  3. 600
  4. 20

B